You are currently viewing Ogrodzenia tymczasowe

Ogrodzenia tymczasowe

Ogrodzenia tymczasowe kojarzą nam się zazwyczaj z różnego rodzaju budowami. To prawda – przed rozpoczęciem prac na terenie budowy, obligatoryjnie musimy je zabezpieczyć płotem. Jednak ogrodzenia tymczasowe są stosowane w wielu różnych sytuacjach jak np. imprezy masowe czy obszary przemysłowe. Jakie są rodzaje ogrodzenia tymczasowego i jakie przepisy prawa budowlanego ich dotyczą?

Kiedy postawić ogrodzenie tymczasowe?

Warto podkreślić, że ogrodzenie tymczasowe montuje się na chwilę – na określony czas i domyślnie zostanie ono zastąpione ogrodzeniem stałym. Właśnie dlatego budowa ogrodzenia tymczasowego często wiąże się z cięciem kosztów, ponieważ nikt nie chce inwestować w coś co zaraz zostanie wymienione. Kiedy postawić ogrodzenie tymczasowe?

 1. Kiedy podejrzewasz, że ogrodzenie stałe może ulec zniszczeniu podczas budowy.
 2. Kiedy ogrodzenie stałe to zbyt duży koszt.
 3. Kiedy masz małą i ciasną działkę.
 4. Kiedy planujesz w wykopach ciągnąć przyłącza np. wodociągowe, gazowe itp.
 5. Kiedy potrzebujesz możliwości ewentualnego demontażu ogrodzenia.

Ogrodzenie tymczasowe zazwyczaj jest stosowane jako podstawowe rozwiązanie na początek, ponieważ może ulec zniszczeniu i nie nadszarpnie bardzo budżetu całej budowy. Dodatkowo ogrodzenie tymczasowe jest szybkie i łatwe do demontażu.

ogrodzenie tymczasowe

Ogrodzenie tymczasowe a prawo

Zgodnie z przepisami prawa budowalnego każdy teren budowy musi być odpowiednio zabezpieczony. Ogrodzenie tymczasowe nie wymaga zgłoszenia, ani zgody na budowę o ile nie przekracza ono 2,2 metra wysokości. Jakie warunki trzeba spełnić podczas budowy ogrodzenia tymczasowego?

 • Ogrodzenie tymczasowe musi mieć 1,5 metra wysokości,
 • Musi zostać postawione na własnym terenie, a nie na linii jego granicy,
 • Nie trzeba ogradzać dużych posesji, wystarczy ogrodzić tylko miejsce budowy,
 • Ogrodzenie musi stanąć w odległości nie mniejszej niż 1/10 wysokości budowanego budynku,
 • Nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt,
 • Poniżej 1,8 metra nie może posiadać ostrych zakończeń np. kolczatek.

Rodzaje ogrodzeń tymczasowych

Budując ogrodzenie tymczasowe właściwie zawsze zależy nam na w miarę wytrzymałym rozwiązaniu, które w ostatecznym rozrachunku wyjdzie najtaniej. Dlatego firma Horizon Ogrodzenia swoim klientom poleca zawsze siatkę ogrodzeniową. Ogrodzenie z siatki można postawić na drewnianych lub metalowych słupach. Najlepszym rozwiązaniem jest cienka, metalowa siatka, która nie musi być ocynkowana czy powlekana. W przypadku ogrodzenia tymczasowego nie stosujemy również podmurówki. Ceny takich ogrodzeń są naprawdę niewielkie, więc zachęcany do skontaktowania się z naszą firmą, aby otrzymać bezpłatną wycenę takiej realizacji.

Dodaj komentarz