You are currently viewing Zmiany w prawie budowlanym 2023

Zmiany w prawie budowlanym 2023

Decydując się na budowę domu musimy zaplanować ją zgodnie z obowiązującymi przepisami. Warto jednak dokładnie się z nimi zapoznać, ponieważ ulegają one częstym modyfikacjom. Zwykle zmiany te są na korzyść inwestora, który ma mniej obowiązków czy dokumentacji do przygotowania. Zmiany w prawie budowlanym 2023 są naprawdę spore i mają uprościć proces budowlany. Jakie zmiany w prawie budowlanym zostaną wprowadzone w 2023 roku?

Nowe przepisy budowlane od 2023 roku

Najważniejsze zmiany w prawie budowlanym, które zostaną wprowadzone w 2023 roku to:

  1. Całkowite wyłączenie możliwości złożenia sprzeciwu w wypadku budowy domu jednorodzinnego do 70 metrów kwadratowych.
  2. Budowa domu bez pozwolenia nie będzie miała ograniczeń powierzchni zabudowy, ale wysokości – budynki te mogą mieć maksymalnie dwie kondygnacje.
  3. Rozszerzenie katalogu obiektów i robót budowlanych, które są zwolnione z obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę oraz dokonania zgłoszenia.
  4. Stworzenie tzw. Bazy Projektów Budowlanych, która ułatwi dostęp do projektów budowlanych organom administracji (nie będzie trzeba dołączać do wniosków i zgłoszeń projektu budowlanego).
  5. Wprowadzenie kar za nieterminowe wydanie decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę.
  6. Usprawnienie całej procedury, która dotyczy oddawania obiadków budowlanych do użytku.
  7. Rozbudowa systemów elektronicznych, portali oraz wprowadzenie Elektronicznej Książki Obiektu Budowlanego i Elektronicznego Centralnego Rejestru osób.

Ogrodzenie posesji – zmiany w prawie od 2023 roku

Na szczęście wszelkie zmiany w prawie budowlanym, które są w tej chwili zaplanowane na 2023 rok, nie dotyczą stawiania ogrodzeń na swojej posesji. Możemy zatem stwierdzić, że dotychczasowe zasady dotyczące ogrodzenia działki się nie zmienią. Więcej na temat aktualnych przepisów znajdziecie w naszym wpisie na blogu: „Kiedy ogrodzenie nie wymaga zgłoszenia w 2022 roku?”.

Dodatkowo decydując się na budowę domu jednorodzinnego w 2023 roku, który będzie miał do 70 metrów kwadratowych i maksymalnie dwie kondygnacje – nie musimy zgłaszać takiej budowy organowi administracji. Ogromnym ułatwieniem jest również brak możliwości sprzeciwu organu po zakończeniu budowy. Rozwiązanie to jest adresowane dla osób indywidualnych jak również rodzin z dziećmi – czyli dla każdego, kto posiada własną działkę.

Nowe przepisy budowlane 2023

Nowe przepisy mają ułatwić Polakom realizację marzeń o własnym domu i nie tylko. Znacząco przyspieszą i ułatwią cały proces, co na pewno będzie miało korzystny wpływ na ilość inwestycji.

Jeśli poszukują Państwo rzetelnej firmy, która zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami i z troską o przepisy BHP oraz czystość – postawi ogrodzenie tymczasowe lub na stałe – zapraszamy do kontaktu. Wykonamy projekt i doradzimy zgodnie z naszym wieloletnim doświadczeniem. W naszej ofercie znajdą Państwo wszystkie najpopularniejsze rodzaje ogrodzeń na rynku.

Dodaj komentarz